Selen Sürek

1983 yılında Ankara’da doğdu. O.D.T.Ü Koleji’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra, 2001 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım bölümünü kazandı. 2005 yılında mezun oldu. 2009 yılına kadar Birleşmiş Milletler UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nde Fon Toplama ve Veritabanı yönetimi üzerine çalıştı. Dansa ve sahneye olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. 8 sene Ulusoy Bale’de klasik bale ve ardından 6 sene özel piyano eğitimi aldı. Üniversiteyi kazandıktan sonra latin danslarına (Rumba, Cha Cha, Swing, Salsa) başladı. Küçüklükten beri hayatını dansa adamayı hayali ve hedefi haline getiren Selen, 2003 yılında Arjantin Tango ile tanışmasıyla bu hayali için ilk adımı atmış oldu. 2003 yılında Ali Kemal Özkan ve Ira Osipova ile tango derslerine başladı. Daha sonra 2004 yılında Servet Moran ve Figen Moran’la TangoTürk okulu bünyesinde tango eğitimine devam etti. 2005 yılında Alper Ergökmen ile tanıştı ve partner oldu. 2007 yılının Ağustos ayına kadar Servet Moran ve Figen Moran’ın TangoTürk’te asistanlığını yaptı. 2008 Ocak ayında eğitmenleri Servet Moran ve Figen Moran’ın kurucusu olduğu AkademiTango’da ders vermeye başladı. 2010 yılının Temmuz ayına kadar bu okulun bünyesinde Alper Ergökmen ile Arjantin Tango dersleri vermeye devam etti. Eylül 2010 yılında Alper Ergökmen ve Tango sayesinde tanıştığı arkadaşları Aydın Arslan ve Burçin Aktaş, Mehmet Arıdoğan, Can ve Aslı Kahraman’la birlikte TANGOLOJİ DANS STÜDYOSU’nu kurdu.

Tango eğitimine ara vermeden devam eden Selen SÜREK, gelişimine katkıda bulunan birçok değerli hoca ile çalıştı. Özellikle Gustavo Naveira & Giselle Anne, Julio Balmeceda & Corina De La Rosa, Mariano “Chicho” Frumboli & Juana Sepulveda, Sebastian Arce & Mariana Montes, Esteban Moreno & Claudia Codega, Horacio Godoy, Oliver Kolker & Silvinia Valz, Gaston Torelli & Moira Castellano, Ezequiel & Geraldin, Ariadna Naveira & Fernando Sanchez, Serkan Gökçesu & Cecilia Garcia, Graciela Gonzalez ve Evren Sayın’la yaptığı çalışmalar eğitmenliğini ve dansını geliştirmesinde büyük rol oynamıştır.

Eğitmenlik hayatına 3 yıl önce başlayan Selen Sürek, 2008 yılından beri Türkiye Dans Sporları Federasyonu Sosyal Standart Danslar Arjantin Tango Eğitmenlik Lisansı’na sahiptir. Tango üzerine yaptığı araştırmaları geliştirmek için 2010 yılının Ocak ayından Mart ayına kadar Buenos Aires’e giderek Tango müziği, tarihi ve kültürü üzerine eğitimler aldı. Kurucusu olduğu Tangoloji Dans Stüdyosu’nun yanısıra Hacettepe Üniversitesi Dans Topluluğu’nda (HÜDAST) partneri Alper Ergökmen ile düzenli dersler veren Selen, eğitim vermek ve performans yapmak amacıyla yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerine davet edilmektedir.